Bildirimler
Temizle

Turner Sendromu nedir?  


Legend
Gönderiler: 188
Forum Owner
(@legend)
Admin
Katılım : 1 sene önce

Kızınız akranlarına göre kısa boylu ise, 13 yaşına gelmesine rağmen henüz göğüs gelişimi yoksa, 16 yaşına gelmesine rağmen adet kanaması başlamamışsa Turner Sendromu olabilir!

Turner Sendromu nedir?

Boy kısalığı Turner sendromunun en sık görülen bulgusudur. Boy kısalığının nedeni kemiklerin uzama kapasitesindeki bozukluktur. Bazı vakalarda büyüme hormonu da yetersizdir.

Sadece kız çocuklarında, X kromozomunun yokluğu veya yapısal bozukluğu nedeniyle 2000 – 2500 doğumda bir ortaya çıkan, halk arasında büyüyememe hastalığı olarak adlandırılan Turner Sendromu; kısa boy, ergenlik bulgularının ortaya çıkmaması ya da ileriki dönemlerde hamile kalamama (kısırlık) gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Hastalıktaki en önemli konu erken teşhistir. Çünkü hastalığın teşhisi kolay ve ve tanı için gerekli tahliller bir çok sağlık kuruluşunda yapılabilmektedir. Kısa boylu tüm kız çocuklarında ilk akla gelen bu hastalık olmalı ve bu konuda kız çocukları araştırılmalıdır. Ailelerin de bu konuda çok dikkatli olması gerekir.

Turner sendromlu kız çocuklarının fiziksel görünümü

Belirtiler bütün Turner Sendromlularda belirgin değildir. Hastaların çoğunda birtakım bulgular saptanırken bir kısmında ise belirtiler olmayabilir.
Saptanan bulgular kısa boy, geç ergenlik, yele şeklinde boyun, kolların dışa dönük olması gibi fiziksel özelliklerdir.
Doğum sırasında hasta kız bebeklerin bir kısmında el ve ayak sırtında şişlikler görülür. Yine bu bebekler daha düşük ağırlıklı ve kısa boyludur.
Doğumda kulaklar belirgin, çene küçük, damak yüksek ve dardır. Göğüs duvarı geniş ve meme uçları içe dönüktür. Göğüsler büyüdükçe meme uçları düzelmektedir.
Okul döneminde boy kısalığı daha çok göze çarpmaya başlar ve ortalama boyları 140 cm civarı olur. Ergenlik döneminde Turner Sendromlu kızlarda yumurta hücresi ve kadınlık hormonları yetersizdir.
Ergenlik döneminde ciltteki ben sayısı oldukça artmıştır. Üst göz kapağı biraz düşüktür. Tırnakların yukarı doğru kıvrımlı bir yapısı vardır.
Zeka seviyesinde düşüklük yoktur ama öğrenmede güçlük vardır. Bu yüzden Turner Sendromlu kızlar beceri gerektiren konularda zorlanırlar. Bu yüzden özgüveni düşük bir görünüm sergilerler.

Turner sendromlu kızlarda başka sistemlere ait bozukluklar görülür mü?

Turner Sendromunda; kalp defektleri, diyabet, işitme sorunları, kemik erimesi, görme problemleri, çölyak hastalığı, tiroit hastalıkları, bazı kanser türleri sık görülür.

Turner sendromunda tedavi

Büyüme hormonu tedavisi almayan Turner sendromluların boyu toplum ortalamasından 20 cm daha kısa kalır. Bu yüzden tedavi olarak her gün cilt altına enjeksiyonla büyüme hormonu uygulanır.

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı