Bildirimler
Temizle

Medikal Estetik Nedir? Çeşitleri ve Uygulamalar  


Legend
Gönderiler: 188
Forum Owner
(@legend)
Admin
Katılım : 1 sene önce

Medikal Estetik Nedir?

Yaş alma, güneş ışınları, stres ve sigara kullanımı gibi belli başlı etkenler, cildin zaman içinde eski görünümünü kaybetmesine sebep olur. Tıp bilimi, dış görünüşü olumsuz etkileyen ve anlaşılır bir şekilde birçok kişi için önemli bir estetik problem haline gelen bu durum için çeşitli çözümler sunmaktadır. Bu yazının konusu olan medikal estetik uygulamaları da bu çözümlere örnek olarak gösterilebilir.

Bu uygulamalar, diğer estetik operasyonlar ile benzer işlemler olarak düşünülüp sık sık onlar ile aynı kefeye koyulsalar da, aslında arada önemli bir fark vardır. Medikal estetik uygulamalarında, kişilerin dış görünüşleriyle ilgili sıkıntıları gidermek adına yapılacak işlemler, herhangi bir doku kesilmeden, başka bir deyişle ameliyatsız yapılır.

Medikal Estetik Çeşitleri

Kişinin görünüşünü daha estetik bir hale getirmek üzere yapılan uygulamalar, çoğunlukla deri altına yapılan enjeksiyonları içerir. Yaş ilerledikçe etkisini iyice gösteren kırışıklıklara karşı dolgu malzemeleri ile uygulanan kırışıklık tedavisi, cilt üzerindeki yıpranmış tabakayı soyarak dökme işlemi olan kimyasal peeling; selülit, bölgesel zayıflama ve saç dökülmesine yönelik mezoterapi uygulamaları, vücuttaki istenmeyen tüylere karşı uygulanan lazer epilasyonları ve cilt çizgilerini hafifletmek veya azaltmak sık tercih edilen işlemlerden bazılarıdır. Medikal estetik çeşitlerini 4 grup içerisinde sınıflandırabiliriz.

Dolgu Tedavisi

Yüzde oluşan kırışıklıkları ameliyatsız olarak geçici bir şekilde düzeltmek için dolgu tedavisi uygulanır. Özellikle kollajen ve cildin ihtiyacı olan diğer maddeler enjekte edilerek yaşlanma ve sarkmadan dolayı oluşan çökmelerin içi doldurulur. Bu sayede var olan kırışıklıklar ve cildi yaşlı gösteren çökmeler kapatılmış olur.

Mezoterapi

Mezoterapi yani deri tedavisi cilde gerekli olan aminoasitlerin ve vitaminlerin gerekli görülen bölgelere enjekte edilmesidir. İyileştirici ve canlandırıcı etkisi ile kırışıklık, çatlak ve saçlarda dökülme görülen bölgelere uygulanabilir.

Yüz mezoterapisi yani mezolift uygulamasında yaşlanma ile birlikte yüzde oluşan kırışıklıklara, vücudun artık salgılayamadığı vitaminler enjekte edilir. Bu sayede var olan kırışıklıklar bir miktar kapatılıp, gelecekte oluşacak olan kırışıklık miktarı da azaltılmış olur.

Saç mezoterapisinde ise genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak güçsüzleşen saçlara vitamin tedavisi yapılır. Güçsüzleşip seyrelen ve dökülen saçlara, saç kökü için gerekli olan keratin, vitamin ve mineraller enjekte edilir. Bu sayede güzsüzleşen saç kökleri tekrardan canlanıp dökülmeyi keser.

Cilt Soyma Estetiği

Özellikle güneşin yaydığı zararlı UV ışınlarından kaynaklı oluşan cilt lekeleri, renk eşitsizlikleri, akne izleri ve ciltte oluşan bozulmalar cilt soyma estetiği ile düzeltilebilir. Aynı zamanda dış etkenlerden dolayı oluşmuş ve kalıcı olmuş yara izleri de cildin soyulması ile temizlenebilir.

Uygulamalar
1-)Ameliyatsız Yüz Germe
2-)Botoks Uygulamaları
3-)Cilt Gençleştirme
4-)Göz Altı Tedavisi
5-)Dolgu Uygulamaları
6-)Boyun ve Dekolte
7-)Çatlak Tedavisi
8-)Leke Tedavisi
9-)Cilt Bakımı
10-)Bölgesel İncelme
11-)Selülit Tedavisi
12-)Lazer Epilasyon
13-)Kırışıklık Tedavisi

Ameliyatsız Yüz Germe

Günümüzde ameliyattan çekinenler için alternatif yöntemler var. Botoks, dolgu, çeşitli vitamin uygulamaları, doku sıkılaştıran bazı enjeksiyonlar sıkça başvurulan seçenekler arasında. Bunun yanında enerji teknolojileri; lazer, radyofrekans ve ultrasonik uygulamalarla yüzde gençleştirme, cilt kalitesinde artış, cilt üzerindeki düzensizliklerin azaltılması, renk düzeninin sağlanması mümkün.

Sıvılarla yüz germe; Yaşlanma etkisiyle hacmini kaybetmiş olan bölgelerin, kırışıklıkların ve ince çizgilerin doldurulmasıyla cildin gerilmesini sağlayan yöntemlerdir.

Botoks; Yüzdeki kırışıklıklar, daha çok alın, göz çevresi ve kaş arası kırışıklıklarının tedavisinde kullanılıyor. Botoks, enjekte edilen bölgede geçici süre kasların işlevini kısıtlıyor. Kullanım süresi ise 5-6 ay, arzu edilirse tekrarlanabiliyor.

Dolgu; Yüzdeki kırışıklıkların ve çökmelerin giderilmesi, yüz kontürlerinin iyileştirilmesinde kullanılıyor. Büyük çoğunluğu laboratuvar ortamında elde edilen dolgunun ciltte kişiden kişiye değişen belli kalış süreleri vardır. İstenirse uygulama 8 ay-1 yıl sonra tekrarlanabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta seçilen dolgu malzemesinin  kaliteli  ve güvenilir olması, iyi bir teknikle uygulanmasıdır.

Ameliyat olmadan yüz germe yöntemleri; ultrasound teknolojisi ve radyofrekansla cilt altından cildin en üst tabakasına kadar olan tüm tabakalarda gençleşme, yenilenme, sıkılaşma meydana gelebiliyor.

Thermage CPT; ciltte elastikiyet kaybı olan kişilerde, sıkılaşma sağlanması amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.Yüz ovali deformasyonunun düzeltilmesi, orta yüz bölgesinde nasolabial kıvrım denilen burun kenarından dudak kenarına inen çizginin belirginliğinin azaltılması, göz kapağı ve kaşlardaki düşüklüğün toparlanması, çene altında gıdı denilen bölgedeki gevşekliğin giderilmesi, cilt gevşekliğinin giderilmesi ve tonunun arttırılması amaçlarıyla kullanılıyor. Thermage uygulaması tek seans şeklinde uygulanıyor. Uygulama sonrası cilt altı dokuların ısınmasına nedeni ile hafif derecede kızarıklık ve ödem oluşabilir. Ancak kişi işem sonrası günlük yaşantısına devam edebiliyor. Tedavi sonrası ciltte kolajen artımı ve deforme olmuş kolajen liflerin toparlanması, genellikle üç hafta içinde görülmeye başlanıyor ve bu süreç altı ay boyunca devamlılık gösteriyor. Altı ay sonraki sonuç ise etkisini yaklaşık iki yıl sürdürüyor. Thermage'ın diğer cilt sıkılaştırma uygulamalarına göre en önemli farklarından biri, tek seanslık bir tedavinin yeterli olması.

Ultherapy; odaklanmış ultrason dalgalarını kullanan ameliyatsız yüz germe yöntemidir. Tedavi esnasında cildin altını görüntüleme özelliğine sahiptir. Bu özellik uygulamanın doğru derinlikte yapılmasını sağlar. Ulthera; yüz, boyun  ve dekoltede kullanılan cerrahi olmayan, ultrasound etkisi ile ciltte sarkmaları toparlayan, lifting etkili bir tedavi yöntemidir. Ulthera için uygun aday, yüz ve boyun bölgesinde sarkma ve gevşeme olduğunu düşünen herkes diyebiliriz. Klinik denemelerde herhangi bir yan etkisi olmadığı ispatlanmış ultrasound, tıpta 50 yıldan uzun süredir bir çok alanda kullanılıyor. FDA onaylı bir cihaz olan Ulthera ile 30-60 dakika süren tek bir tedavi yapılıyor. Cilt ve bağ dokusu bu tedavi sonrası yenilenme ve yapılanma sürecine giriyor. Bu süreç 3-6 ay sürüyor. Cilt altındaki bağ dokusunu güçlendiren tedavi sonrasında cilt çok daha sıkı, gergin bir görünüme kavuşuyor. Özellikle düşük göz kapağına sahipseniz, Ulthera'nın göz çevresindeki lifting ve toparlanma etkisinden faydalanabilirsiniz.

VShape; yüz şekillendirme ve boyun, çene bölgesini cerrahiye gerek duyulmadan toparlamak için özel olarak geliştirilmiş bir sistemdir. VShape, sarkma veya fazla kilo nedeniyle "U" şeklini almış yüzleri, gıdı bölgesindeki birikimleri yeniden şekillendirip yüze tekrar "V" şeklini vermeyi amaçlar. Bunun için ultrason ve radyofrekans sistemlerini beraber kullanır. Ultrasound ve radyofrekans sistemi ile cildin içindeki kollajen lifleri ısıtılarak cildin dış yüzeyi belirgin şekilde gerginleştirilir ve bağ dokusundaki sarkmalar toparlanır. Etkili bir tedavi programı için 10 gün arayla 4-6 seans uygulama yapılır. Hastalar ilk seansdan itibaren tedavinin sonuçlarını gözlemlemeye başlar. VShape'in en büyük avantajı kesici delici bir yöntem olmaması ve seans sonrasında kişinin günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmesidir. Yüzün her bölgesinde kullanılan VShape teknolojisi sadece yüze "V" formunu sağlamakta değil, boyundaki sarkmalar ve kırışıklıklar için de uygun bir yöntemdir.

ClearLift; Pixel Q-Switch lazer olarak bilinen Clearlift, lazerle cilt gençleştirmede neredeyse acısız ve non ablatif bir yaklaşımdır. Clearlift gençlere özgü bir zindelik için cilt dokusunu ve rengini iyileştiren, kırışıklıkları azaltan, kahverengi yaş lekelerini azaltan bir kollajen yenileme tedavisidir. Boyun çizgilerini, büyük gözenekleri, sarkmış cildi ve ince çizgileri hedef alan Clearlift; geleneksel bölgesel veya pixelli lazer cilt yenileme tedavilerinden farklıdır çünkü dermisin daha da derinlerine iner. Bu da yenilenmenin alt tabakalarda gerçekleşmesi demektir.

Botoks

Yaşlanmanın etkisiyle birlikte yüzde meydana gelen derin veya ince kırışıklıklar, çökme ve çukur gibi deformasyonlar, özellikle kadınların düzeltmek istedikleri estetik kusurlardır. Sadece enjeksiyon yolu ile bu deformasyonun bir cerrahi işleme başvurulmadan düzeltilebilmesini sağlayan hyaluronik asit içeren dermal dolgular bulunmaktadır.

Hyaluronik asit nedir?
Hyaluronik asit, yaşayan tüm organizmalarda bulunan bir polisakkarittir. İnsan derisi, kollajen lif kümeleri ve su tutup hacim yaratan hyaluronik asit molekülleri içermektedir. Yani bu madde cilt dokusunda zaten bulunan bir maddedir. Cildimizde bulunan doğal hyaluronik asit normalde bir veya iki günde bir yıkılmaktadır. Yani vücutta sürekli yenilenir, derinin yaşlanmasıyla birlikte de azalır. Hyaluronik asit, özellikle yüz derisindeki kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla enjeksiyon formunda üretilmiştir.

Estetik amaçlı dermal dolgular nerelerde kullanılır?
Hyaluronik asit, göz çevresindeki oluşan ince çizgilerin ve kırışıklıkların tedavisinde, burun kenarındaki ve burun ile ağız arasındaki çizgilerin, alın çizgilerinin giderilmesinde, dudakların etrafındaki çizgilerde, dudağa hacim ve kontur kazandırarak dolgunlaştırmada, yanak, çene ve elmacık kemiğine hacim kazandırılmasında kullanılır.

İşlemi ne kadar sürer?
İşlemi öncesinde uygulama yapılacak alana anestetik kremi sürülür. Uygulama yaklaşık 15-30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Enjeksiyon işlemi ağrılı veya acılı mıdır?
İşlem öncesinde anestezik bir krem işlem yapılacak bölgeye uygulanır. Ayrıca, bazı ürünler lidokain içermektedir. Lidokain bir lokal anesteziktir. Son yıllarda iğne yerine kullanılan micro-kanüller hastalar tarafından tercih edilmektedir.

İşlem sonrasında fark hemen görülürmü?
Dolgu uygulaması yaptırılıp sonrasında günlük rutine normal bir şekilde devam edilebilir.

Dolgu uygulaması işleminin yan etkileri var mıdır?
Enjeksiyon sonrasında, işlem iğneyle yapılmışsa morluk görülebilir. Kanülle uygulama yapıldıysa morluk görülme ihtimali daha düşüktür. Dolgu işlemi sonrası dokuda ödem oluşabilir. Genellikle 24 saat içinde kendiliğinden düzelir. Çok nadiren görülebilen enfeksiyon ve allerji diğer yan etkilerdir.

Dolgunun etkisi ne kadar sürer?
Dolguların etki süresi yaş, yapılan bölgeye, enjekte edilen dolgu miktarı, cildin kalitesine, yaşam tarzı, sağlık gibi faktöre bağlı olarak hyaluronik asit dolguların etkisi 8-12 aya kadar devam etmektedir.

Hyaluronik asit içeren dermal dolgular tekrarlayan tedavi ile mi etkili olurlar?
Tek bir enjeksiyon işlemi sonrası pozitif sonuçlar alınır ve hyaluronik asit vücut tarafından absorbe edildiği için bu etki 12 aya kadar sürer. Bununla birlikte kırışıklığın şiddetine bağlı olarak bazı kişilerde optimum sonuçlar almak için ilave uygulamalar yapılması gerekebilir. Birçok hasta tedavinin etkilerini korumak amacıyla rötuş enjeksiyonları yaptırmaktadır.

Botox ve dermal dolguların etkileri aynı mıdır?
Dermal dolgular ve Botox aynı şeyler değildir. Botoks yüzdeki mimik kaslarının meydana getirdiği dinamik çizgilerin tedavisinde, dolgular ise statik çizgiler, çökme ve hacim vermek istediğimiz yerlerde kullanılır. Botoks ve dolgunun kombine kullanılması tedaviyi güçlendirir.

Dermal dolgu işleminin yapıldığı, diğer kişiler tarafından hemen farkedilir mi?
Enjeksiyonlar tecrübeli ve yetkili uzmanlar tarafından doğru bir biçimde yapıldığında, yüz ve cilt gençleşmiş görünmelidir, fakat herhangi bir işlem uygulandığı fark edilmemelidir.

Çok fazla güneşte kalmak dermal dolguları etkiler mi?
Dermal dolgular güneşe maruziyetten direkt olarak etkilenirler. Sonuçların uzun süre korunması için uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalı ve 35’in üzerinde koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

Dolgu Uygulamaları

Yaşlanmanın etkisiyle birlikte yüzde meydana gelen derin veya ince kırışıklıklar, çökme ve çukur gibi deformasyonlar, özellikle kadınların düzeltmek istedikleri estetik kusurlardır. Sadece enjeksiyon yolu ile bu deformasyonun bir cerrahi işleme başvurulmadan düzeltilebilmesini sağlayan hyaluronik asit içeren dermal dolgular bulunmaktadır.

Hyaluronik asit nedir?
Hyaluronik asit, yaşayan tüm organizmalarda bulunan bir polisakkarittir. İnsan derisi, kollajen lif kümeleri ve su tutup hacim yaratan hyaluronik asit molekülleri içermektedir. Yani bu madde cilt dokusunda zaten bulunan bir maddedir. Cildimizde bulunan doğal hyaluronik asit normalde bir veya iki günde bir yıkılmaktadır. Yani vücutta sürekli yenilenir, derinin yaşlanmasıyla birlikte de azalır. Hyaluronik asit, özellikle yüz derisindeki kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla enjeksiyon formunda üretilmiştir.

Estetik amaçlı dermal dolgular nerelerde kullanılır?
Hyaluronik asit, göz çevresindeki oluşan ince çizgilerin ve kırışıklıkların tedavisinde, burun kenarındaki ve burun ile ağız arasındaki çizgilerin, alın çizgilerinin giderilmesinde, dudakların etrafındaki çizgilerde, dudağa hacim ve kontur kazandırarak dolgunlaştırmada, yanak, çene ve elmacık kemiğine hacim kazandırılmasında kullanılır.

İşlemi ne kadar sürer?
İşlemi öncesinde uygulama yapılacak alana anestetik kremi sürülür. Uygulama yaklaşık 15-30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Enjeksiyon işlemi ağrılı veya acılı mıdır?
İşlem öncesinde anestezik bir krem işlem yapılacak bölgeye uygulanır. Ayrıca, bazı ürünler lidokain içermektedir. Lidokain bir lokal anesteziktir. Son yıllarda iğne yerine kullanılan micro-kanüller hastalar tarafından tercih edilmektedir.

İşlem sonrasında fark hemen görülürmü?
Dolgu uygulaması yaptırılıp sonrasında günlük rutine normal bir şekilde devam edilebilir.

Dolgu uygulaması işleminin yan etkileri var mıdır?
Enjeksiyon sonrasında, işlem iğneyle yapılmışsa morluk görülebilir. Kanülle uygulama yapıldıysa morluk görülme ihtimali daha düşüktür. Dolgu işlemi sonrası dokuda ödem oluşabilir. Genellikle 24 saat içinde kendiliğinden düzelir. Çok nadiren görülebilen enfeksiyon ve allerji diğer yan etkilerdir.

Dolgunun etkisi ne kadar sürer?
Dolguların etki süresi yaş, yapılan bölgeye, enjekte edilen dolgu miktarı, cildin kalitesine, yaşam tarzı, sağlık gibi faktöre bağlı olarak hyaluronik asit dolguların etkisi 8-12 aya kadar devam etmektedir.

Hyaluronik asit içeren dermal dolgular tekrarlayan tedavi ile mi etkili olurlar?
Tek bir enjeksiyon işlemi sonrası pozitif sonuçlar alınır ve hyaluronik asit vücut tarafından absorbe edildiği için bu etki 12 aya kadar sürer. Bununla birlikte kırışıklığın şiddetine bağlı olarak bazı kişilerde optimum sonuçlar almak için ilave uygulamalar yapılması gerekebilir. Birçok hasta tedavinin etkilerini korumak amacıyla rötuş enjeksiyonları yaptırmaktadır.

Botox ve dermal dolguların etkileri aynı mıdır?
Dermal dolgular ve Botox aynı şeyler değildir. Botoks yüzdeki mimik kaslarının meydana getirdiği dinamik çizgilerin tedavisinde, dolgular ise statik çizgiler, çökme ve hacim vermek istediğimiz yerlerde kullanılır. Botoks ve dolgunun kombine kullanılması tedaviyi güçlendirir.

Dermal dolgu işleminin yapıldığı, diğer kişiler tarafından hemen farkedilir mi?
Enjeksiyonlar tecrübeli ve yetkili uzmanlar tarafından doğru bir biçimde yapıldığında, yüz ve cilt gençleşmiş görünmelidir, fakat herhangi bir işlem uygulandığı fark edilmemelidir.

Çok fazla güneşte kalmak dermal dolguları etkiler mi?
Dermal dolgular güneşe maruziyetten direkt olarak etkilenirler. Sonuçların uzun süre korunması için uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalı ve 35’in üzerinde koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

 

 

 

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı