Bildirimler
Temizle

Premenstrüel Sendrom (PMS)  

 

Legend
(@legend)
Admin Forum Owner
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 188
26 Nisan 2020 17:52  

Adet Öncesi Sendromu (PMS)

Premenstrüel sendrom (PMS), adet döneminiz başlamadan önce ortaya çıkan ve kanama başladıktan hemen sonra kaybolan fiziksel, duygusal ve davranışsal semptomların bir modelidir.

PMS sadece aylık adet döngüsünde yumurtlayan kadınlarda görülür. Hamile kadınlar, menopozu geçmiş kadınlar veya doğum kontrol hapı alan kadınlar gibi yumurtlamayan kadınların PMS'si yoktur. PMS yaşıyorsanız ve yumurtlamıyorsanız, derhal tıbbi yardım almanız gerekir.

Birçok kadın menstrüel dönemlerinde kramplar ve hafif meme hassasiyeti gibi normal, hafif semptomlara sahiptir.

PMS tanısı, yumurtlama ile adet kanamasının ilk günü arasındaki 2 hafta boyunca ortaya çıkan semptomlar için ayrılmıştır. PMS'nin çok çeşitli psikolojik, davranışsal ve fiziksel semptomları vardır. Semptomlar kadından kadına büyük ölçüde değişir ve hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

PMS belirtileri şunları içerir:

Yorgunluk: Bu PMS'nin en yaygın belirtisidir. PMS'li kadınlar o kadar yorgun hissedebilir ki, gün boyunca zar zor geçebilirler. Bazı kadınlar geceleri uyumakta zorluk çekebilirler.

Gerginlik / Sinirlilik / Duygudurum Salıncakları: PMS'li bir kadın kendini çok iyi hissedebilir. Küçük sıkıntılar çok büyük görünüyor. Genellikle yanıtı sorunla orantılı değildir.

Konsantrasyon zorluğu: PMS'li birçok kadın, bir çek defterini dengelemek, tarifleri takip etmek veya iş kararları vermek gibi konsantrasyon gerektiren şeyler yapmakta zorlanır. Ayrıca unutkan da olabilirler.

Öfke / Sinirlilik: PMS sırasında normal öfke duyguları genellikle abartılır. Bir kadın daha tartışmacı olabilir ve etrafındaki kişilere saldırabilir.

Depresyon: Hüzün ve kolayca ağlama, PMS ile ilgili yaygın duygulardır. Bazen üzüntü derin ve teselli edilemez hissedebilir.

Gıda istekleri: Bazı kadınlar tatlılar veya tuz gibi belirli yiyecekleri ister. Diğerleri hemen hemen her yiyecek artışı için iştahlarını bulurlar.

Meme hassasiyeti: Birçok kadın meme veya göğüslerinde şişme ve ağrı hisseder.

Şişkinlik / Su Karında, ellerde ve bacaklarda tutma: PMS'li bazı kadınlar kilo alır. Diğerleri karın, eller ve bacaklarda rahatsız edici şişlik veya kabarık hissetmelerini sağlayan sıvı kaymalarına sahiptir.

Baş ağrısı: Baş ağrılarının süresi ve şiddeti kadından kadına değişir, ancak PMS sırasında yaygındır.

Kilo Alımı: Çoğunlukla su tutma nedeniyle.

Akne: Bazı kadınlar çoğunlukla yüz bölgesinde akne kopması yaşarlar.

“ Güzellik Görenin Gözündedir. “


Alıntı

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı