Bildirimler
Temizle

Çiftler Neden Gebe Kalmakta Zorlanıyor  

 

Legend
(@legend)
Admin Forum Owner
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 188
26 Nisan 2020 18:14  

Çiftler Neden Gebe Kalmakta Zorlanıyor: Kısırlık Nedenleri

İnfertilite terimi, doğal gebe kalma yoluyla çocuk üretme anormal yetersizliğini ifade eder. Ayrıca bir kadının tüm hamilelik sürecini geçememesi anlamına gelir. Dünyanın dört bir yanındaki çiftler bir çocuğu gebe bırakmak için çok çaba harcamaktadır, ancak bazıları bunu yaparken aşırı zorluk çekmektedir ve bu nedenle başarılı olmak için tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği'ne göre üreme çağındaki insanların yaklaşık yüzde kısırdır, bu tür vakaların üçte biri kadınları, üçte biri erkekleri ve yüzde 15'i her iki ortağı da etkiler.

INCIID'ye (Uluslararası İnfertilite Bilgilerini Yayma Konseyi) göre, bir çift korunmasız cinsel ilişkiden sonraki altı ay içinde (veya kadın 35 yaşından büyükse 12 ay) bir çocuğu kavrayamazsa, bir çift infertil olarak kabul edilir. Bunun olmasının birçok nedeni var. Bu faktörler ya erkeği ya da kadını ya da her ikisini de etkileyebilir.

Erkek Kısırlığının Nedenleri

Erkek kısırlığına yol açabilecek çeşitli faktörler vardır. Yaygın bir neden sperm üretimi ile ilgili problemdir. Kısır bir erkek çok az sperm hücresi veya çok zayıf / hareketsiz sperm hücresi üretiyor olabilir. Bir erkek, sperm üretimi için gerekli hormonların üretimini engelleyen altta yatan bir hastalıktan veya endokrin sorunları, diyabet, Kallmann sendromu, hipogonadizm, hiperprolaktinemi, ilaç ve alkolle ilgili problemler gibi tıbbi durumlardan da etkilenebilir.

Bazı erkekler üreme organlarında kendileri problem yaşayabilir. Bu koşullar arasında Klinefelter sendromu, testissel travma, kabakulak, İdiyopatik yetmezlik, seminoma, varikosel, hidrosel, kriptorşidizm ve benzerleri bulunur. Bu koşulların, sperm üretiminden sorumlu organlar olan testislerin kendileri üzerinde doğrudan etkileri vardır.

Bazı erkekler sağlıklı ve bol miktarda sperm hücresi üretebilir, ancak uygun ilişki için onları serbest bırakmada sorun yaşayabilirler. Vas deferens (testisleri penise bağlayan tüp), enfeksiyon, retrograd boşalma, erektil disfonksiyon ve hipospadiaslarda bir tıkanıklığa sahip olabilirler. Bu, spermin kadın üreme sistemine başarılı bir şekilde aktarılmasını önler.

Kadın İnfertilitesinin Nedenleri

Erkek kısırlığının nedenlerine bir karşılık olarak, dişiler sağlıklı yumurta hücrelerinin üretimi ile ilgili problemler yaşayabilir. Yumurtalıklarında, sağlıklı olgunlaşmayı ve yumurta hücrelerinin uygun şekilde salınmasını engelleyen polikistik yumurtalık sendromu, luteal disfonksiyon, azalmış yumurtalık rezervi, Turner sendromu, anovülasyon, yumurtalık neoplazmı ve erken menopoz gibi yumurtalıklarında problemler olabilir.

Bir kadın ayrıca üreme sağlığını etkileyen diğer koşullardan da enfekte olabilir. Bu tür durumlar arasında diyabetes mellitus, adrenal hastalık, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği, tiroid bozuklukları ve psikolojik sorunlar bulunur.

Bir kadın ayrıca reprodüksiyon için gerekli hormonları üreten belirli bezlerle ilgili problemler yaşayabilir. Bu tür hastalıklar arasında Kallmann sendromu, hipotalamik disfonksiyon, hipopituaitarizm ve hiperprolaktinemi bulunur.

Bazı problemler rahim ağzını etkileyerek spermin yumurta hücresine ulaşmasını zorlaştırabilir. Bu tür problemler arasında anti-sperm antikorları, servikal stenoz ve spermin dolaşımı için yetersiz mukus salgılanması bulunur.

Rahim veya rahmin kendisi, bir çocuğu taşımak için elverişli olmayabilir. Uterus malformasyonları, leiomyoma veya uterus fibroidleri ve Asherman Sendromu olabilir.

Kısırlık zor bir sorundur. Neyse ki, tıp biliminin harikaları hem erkek hem de kadın kısırlığı için çeşitli tedaviler üretti. Onlar hakkında daha fazla bilgi için, bir doğurganlık kliniğine, bir jinekoloğa veya bir üroloğa danışabilirsiniz.

“ Güzellik Görenin Gözündedir. “


Alıntı

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı