Bildirimler
Temizle

Manikür nedir  

 

Legend
(@legend)
Admin Forum Owner
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 188
25 Nisan 2020 10:47  

Manikür nedir?

Manikür, tırnaklar ve eller için kozmetik bir güzellik tedavisidir. Bir manikür sadece elleri, sadece tırnakları veya her ikisini de tedavi edebilir. Standart bir manikür genellikle tırnakların dosyalanmasını ve şekillendirilmesini ve cila uygulanmasını içerir.

Manikürün bir parçası olarak, eller için tedaviler genellikle yumuşatıcı bir maddeye batırmayı ve el losyonunu içerir. “Manikür” kelimesi, “el” anlamına gelen Latin manusundan ve “bakım” anlamına gelen kürattan gelir.

Manikür işlemi, çalışma alanının ve aletlerinin sterilize edilmesini ve uygun bir şekilde yerleştirilmesini sağlamakla başlar. Bu, masa üstü gibi çalışma yüzeyinin dezenfekte edilmesi, temiz metal aletlerin sterilize edici sıvı içeren bir kavanoza yerleştirilmesi ve sterilize edilmiş havluların ve çalışma alanının yakınında bu tür bir maddenin bulunmasını içerebilir.

Normalde bir manikür, hastanın ellerinin dezenfeksiyonu ile başlar. Eski oje veya yapay tırnaklar çıkarılır. Eller daha sonra sabun ve sıcak su ile temizlenir ve sıcak su ile durulanır.

Bir manikürün bir sonraki aşaması sırasında, tırnaklar kesilir ve bir tırnak törpüsü kullanılarak istenen uzunluk ve şekle getirilir. Tırnak malzemesinin hızlı bir şekilde çıkarılması için metal tırnak eğeleri kullanılabilir, ancak ince cam eğeler tercih edilir. Tek kullanımlık çift taraflı zımpara tahtaları da kullanılabilir.

Uygun dosyalama tekniği, çivinin dış kenarındaki dosya merkeze doğru hareket ederek başlar. Bu, tırnağın diğer tarafından merkeze tekrarlanır. Dosya testere benzeri bir hareketle ileri geri hareket ettirilmemelidir.

Kütiküller daha sonra kütikül itici ile geri itilir. Kütikül itici, bazen pamukla sarılmış düz uçlu tahta bir çubuktur. Tırnak eti matrisine zarar verebileceğinden, metal kütikül iticileri büyük bir dikkatle kullanılmalıdır. Orangewood yumuşaklığı nedeniyle tercih edilen malzemedir.

Manikürün bu aşamasında, tırnaklar sert köpük, kağıt veya plastikten yapılmış bir parlatma tahtası ile parlatılır. Her bir tarafa daha yumuşak bir köpük tabakası eklenir ve köpüğün üzerine ince parlatma yüzeyleri yerleştirilir.

Manikürü sonuçlandırmak için, çoğu durumda manikürcü, zayıf tırnakları güçlendirmek için en az bir kat ya da birkaç renk cila ve üst kat uygular. Manikür genellikle el losyonu veya yağları kullanarak bir el masajı ile bitirilir.

“ Güzellik Görenin Gözündedir. “


Alıntı

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı