Bildirimler
Temizle

Epilasyon Nedir  

 

Legend
(@legend)
Admin Forum Owner
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 188
24 Nisan 2020 13:25  

Epilasyon Nedir?

Bugün kaç farklı epilasyon türü olduğunu merak ettiniz mi? Bu alanda kullanılan tüm farklı terimlerle karıştırıldınız mı? Seni suçlamıyorum. Araştırmaya başlamadan önce de aynı şekilde hissettim.

Epilasyon ve epilasyon arasındaki farkın ne olduğunu bilmiyordum. Bu iki kelime kulağa çok benziyor, ancak nihai sonuçlar oldukça farklı.

Her ikisi de epilasyon için kullanılır, ancak epilasyon ile tüm saç folikülden çıkarılırken, epilasyon ile saç sadece cildin yüzeyine çıkarılır. Epilasyon ile saçların epilasyona göre çok daha yavaş büyümesinin nedeni budur.

Başka bir şey daha var. Depilasyon sadece geçici epilasyon anlamına gelir. Epilasyon yoluyla epilasyon için en popüler yöntemler şunlardır: tıraş, tüy dökücü ve sürtünme.

Diğer yandan epilasyon geçici ve kalıcı olabilir. Buradaki farklı yöntemler şunlardır: geçici - elektrikli epilatörler, ağda, şekerleme, cımbız; kalıcı - lazer, fotoğraf epilasyon, elektroliz.

Farklı epilasyon türlerinin nasıl çalıştığını daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Elektrikli epilatörler, tüyleri kavrayarak folikülden çeken dönen kafalara sahiptir. Bu yöntem, aynı anda birçok kılı çekemediği için ağdadan daha yavaştır.

Ağda, doğrudan cilde sıcak veya soğuk bir balmumu tabakası uyguladığınızda, daha sonra bir bez yardımıyla hızlıca çekersiniz. Hızlı ve etkili ama aynı zamanda acı verici. Düzenli olarak ağda kullanan insanlar, vücudun ilk birkaç kez ağrıya alıştığını söyler.

Şekerleme ağdaya çok benzer. Tek fark, balmumu yerine şeker bazlı madde kullanmanızdır.

Cımbız saçları folikülden koparmak için cımbız kullanılarak yapılan epilasyon anlamına gelir. Etkili bir yöntem ama son görevi yerine getirmede çok yavaş.

Lazer, cildinize bir lazer ışını demetinin yansıtıldığı bir yöntemi ifade eder. Bu ışın daha sonra saçın koyu rengi tarafından çekilir. Ayrıca folikülde kalıcı hasara neden olur. Lazer epilasyon ağrısız olmasına rağmen, bazı sınırlamalar vardır. Birincisi, esas olarak koyu kıllar ve adil ciltler üzerinde çalışır. Koyu bronzlaşmışsanız, lazer epilasyon çok etkili olmayacaktır. İkincisi, bu yöntemin gerçek bir kalıcı epilasyon sağladığı konusunda güçlü kanıtlar yoktur. Üçüncüsü, oldukça pahalı.

Darbeli lazer olarak da bilinen fotoğraf epilasyon, lazer epilasyon prosedürüne çok benzeyen daha yeni bir yöntemdir. Folikülün yeni saç üretme yeteneğini yok etmek için darbeli bir ışık demeti kullanılır. Bu yöntem, herhangi bir renk ve cilt tipi için etkilidir, ancak oldukça pahalı olabilir.

Elektrolizde her saç ayrı ayrı tedavi edilir. Foliküle iğne benzeri bir cihaz enjekte edilir ve daha sonra içinden bir elektrik yükü geçirilir. Bu şekilde folikül kökleri kalıcı olarak hasar görür. Bu çok etkili bir yöntem, ama biraz acı verici ve aynı zamanda çok yavaş.

Sanırım bu kadar. Bu makalede, epilasyon yoluyla farklı epilasyon türleri hakkında hatırlamanız gerekenlerin en önemlilerini derlemeye çalıştım. Umarım şimdi hangi yöntemin özel ihtiyaçlarınıza en uygun olacağını daha iyi anlayabilirsiniz.

“ Güzellik Görenin Gözündedir. “


Sessiz Beğendi
Alıntı

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı