Bildirimler
Temizle

Bebeklerde B12 eksikliği neden olur  


Sessiz
Gönderiler: 26
( Vip Üye )
(@sessiz)
KadincaKonular
Katılım : 7 ay önce

Bebeklerde B12 eksikliği neden olur?

Hamileliğin son trimester’i ve doğumdan sonraki ilk 3 ila 6 ay, bebeklerde beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönem. Bebeklerde B12 eksikliğine yol açan pek çok unsur var. Bunlar neler, bir bakalım: Hamilelik sırasında anne adayında B12 vitamini eksikliği varsa bebeklerde de B12 eksikliği daha erken gelişiyor. Vejetaryen olan anne adaylarının bebeklerinde B12 eksikliği görülme riski yüksek. Hatta bu eksiklik doğumdan sonraki aylarda bile gelişebiliyor. Ek gıda alımının gecikmesi de bebeklerde B12 eksikliğine yol açıyor. Yeterli B12 vitaminiyle doğan sağlıklı bebeklerin depoları 6. aya doğru azalıyor. 6. ay itibarıyla anne sütüne takviye olarak ek gıdaya geçilmediği takdirde bebeklerde B12 eksikliği oluşma riski artıyor. Daha ileri dönemlerde çocuklarda görülen B12 eksikliğinin altında ise farklı sebepler yatabiliyor. Yetersiz B12 alımı, Emilim bozukluğu, Konjenital transport denilen metabolizma bozuklukları, Bakterilerin aşırı çoğalması, Parazit oluşumu, çocuklarda B12 eksikliğine yol açabiliyor.

Bebeklerde B12 eksikliği uykusuzluk yapar mı?

B12 eksikliği uzun süreli yorgunluk hissi yaptığı için bebekler uykuya daha fazla eğilim gösterebiliyorlar Bebeklerde

B12 vitamin değeri kaç olmalı?

B12 değeri kaç olmalı, konusunda ciddi bir bilgi kirliliği var. Ölçüm yapan birtakım laboratuvarlarda alt sınır olarak 200 pg/ml olarak kabul edilse de bazı uzmanlar güvenli alt sınırın 500 pg/ml olması gerektiğini söylüyor.

Bebeklerde B12 eksikliğine ne iyi gelir?

Öncelikle B12 eksikliğinin altında yatan nedenin araştırılması ve buna yönelik bir tedaviye gidilmesi gerekiyor. B12 eksikliğinin altında yatan problem giderildiği takdirde önem verilmesi gereken en önemli konu, beslenme. Bu anlamda da beslenme programında B12 vitamini içeren gıdalara yer vermek gerekiyor.

B12 nelerde var?

Alyuvarların olgunlaşması ve sinir sisteminin gelişimi için gerekli olan B12 vitamini yalnızca hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunuyor. B12 vitamini bakımından zengin gıdalar; Et, Balık, Tavuk, Ciğer ve karaciğer, Böbrek, Kabuklu deniz ürünleri, Peynir, Yumurta, Süt ve süt ürünleri.

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı