Bildirimler
Temizle

Neden Çocuğunuza Okumalısınız  

 

Legend
(@legend)
Admin Forum Owner
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 188
25 Nisan 2020 13:45  

Neden Çocuğunuza Okumalısınız

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz söz konusu olduğunda birçok önemli önceliğiniz vardır. Çocuğunuzu güvende, sağlıklı ve sevilmiş tutmanız gerekir. Bugünün telaşlı dünyasında, sık sık başka bir önemli alanı unutabileceğimiz önceliklere - zihinsel uyarmaya - çok zaman harcıyoruz. Ebeveyn olarak, büyümeleri ve öğrenmeleri için çocuklarımızın zihinlerini ve bedenlerini meşgul etmeliyiz. Bu hedefe ulaşmanın en iyi yollarından biri okumaktır.

Çocuğunuza okumanız için birkaç neden vardır. Zaten çocuğunuzu günlük olarak okuyorsanız, bu nedenler kararınızı güçlendirmelidir ve çocuğunuza düzenli olarak okuyorsanız, bunu yapmanız için size meydan okumalıdır:

1. Özenle seçilmiş bir hikaye çocuğunuzun zihnine meydan okur ve ilgilenir. Kitaplar aracılığıyla çocuğunuz sadece kendi hayatındaki deneyimleri yeniden yaşayamaz, aynı zamanda mevcut kapsamından uzak kültürleri ve olayları öğrenir ve deneyimleyebilir.

2. Yüksek sesle okumak, iyi okumanın neye benzediğini gösterir ve çocuğun okuryazarlık çabaları için bir hedef sağlar. Çocuğunuz okumayı öğrendikçe, takip etmesi gereken rol modellerine ihtiyacı olacaktır. Onlardan biri olmamalısın?

3. Çeşitli kitapları paylaşmak, çocuğunuzun kelime bilgisi, cümle yapısı ve telaffuz da dahil olmak üzere dil bilgisini geliştirir. Çocuğunuz sözcükleri ve dili ne kadar çok bilirse, okumayı öğrenirken daha fazla bilgi ve deneyim kazanması gerekecektir ve öğrenmesi o kadar kolay olacaktır.

4. Çocuğunuzla birlikte okumak, çocuğun basılı kelimeleri ve anlamlarını birleştirmesine yardımcı olur. Çocuklar birçok kelimeyi sadece tekrarlı maruz kalma yoluyla okumayı öğrenirler. Sadece kelimeleri sağlamak yeterli değildir ve bunun yerine kelimeler de bağlam içine yerleştirilmelidir.

5. Okuma, bir kitabın nasıl çalıştığını gösterir, örneğin ön kapaktan arka kapağa bir kitap ve yukarıdan aşağıya bir sayfa ve soldan sağa bir çizgi okuruz. Kitaplar konusunda uzun deneyime sahip olanlarımız bu bilgiyi verdiklerinden alıyoruz, ancak küçük çocukların bu basit kuralları öğrenmesi gerekiyor.

6. İyi yazılmış bir hikaye, çocuğunuzun kendi yaratıcı çabalarını ve oyunlarını geliştirebilecek hayal gücünü ve yaratıcılığını harekete geçirir.

7. Çeşitli öyküler okumak, çocukların okuryazarlık ve sosyal etkileşime yardımcı olacak öykü yapısının ve anlatımının nasıl çalıştığını öğrenmesine yardımcı olur. İnsanlar profesyonel ve kişisel etkileşimlerimizde hikaye anlatımı ve anlatı kullanırlar ve anlatı tekniğini en iyi kavrayan insanlar genellikle bu alanlarda en başarılı olanlardır. Çocuğunuza bir avantaj verin.

8. Okuryazarlığı hayatınızda bir öncelik haline getirmek çocuğunuz için önemini gösterecek, böylece onların hayatında bir öncelik haline gelecektir. Çocuğunuz sizi okuduğunu asla görmezse, neden önemli olduğunu düşünüyorlar?

9. Çocuğunuz kucağınıza otururken veya yanınızda sarılırken bir çocuğa okumak da fiziksel teması teşvik eder. Çocuğunuzla olan bağınızı güçlendirmek için başka bir fırsat sağlar.

10. İnsan sesini dinlemek çok rahatlatıcı olabilir ve özellikle de sevilen birinin sesi olduğunda. Stres seviyelerini düşürmeye ve konfor getirmeye yardımcı olabilir. Çocuklar gün boyu yetişkinler gibi birçok stresle karşılaşırlar. Çocuğunuza okumak için zaman ayırmanın sadece stres seviyesini değil, aynı zamanda sizinki de azaldığını görebilirsiniz.

Çocuğunuzu okumayı günlük günlük rutininizin bir parçası yapmalısınız, aynı zamanda kendiliğinden fırsatları da içermelisiniz. Bu anlar sizi çocuğunuza yaklaştırmakla kalmaz aynı zamanda kalıcı anılar da sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuza tüm yaşamlarını etkileyecek faydalar da sağlarsınız.

“ Güzellik Görenin Gözündedir. “


Alıntı

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı