Bildirimler
Temizle

Çocukluk çağı obezitesi artıyor  

 

Legend
(@legend)
Admin Forum Owner
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 188
25 Nisan 2020 13:40  

Çocukluk çağı obezitesi artıyor. Yakın tarihli bir Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı (NHANES) araştırmasına göre, Amerikalı çocukların neredeyse üçte biri aşırı kilolu olarak tanımlanabilir - on yıl önceki bir çalışmadan yaklaşık yüzde 20'lik bir artış. Neyse ki, ebeveynlerin çocuklarının aşırı kilolu olmasını önlemek için yapabileceği çok şey var.

Birçok kişi tatlılığı sükroz adı verilen sofra şekeriyle ilişkilendirirken, bu bu tadı sağlayan sadece bir şeker türüdür. Meyvelerde fruktoz adı verilen şeker de vardır ve birçok gıda mısır şurubu, bal ve yüksek fruktoz mısır şurubu gibi ilave şekerler içerir. Tüm şekerler gram başına dört kalori içeren karbonhidratlardır ve sindirimden sonra vücut için yakıt olarak kullanıldıkları kan dolaşımından geçerler.

Düşük kalorili tatlandırıcılar olarak da adlandırılan şeker ikameleri lezzet verir, ancak çok az kalori ekler veya hiç kalori eklemez.

Diyete sıklıkla az miktarda besin katkısı olan şekerli gıdaların alımını sınırlamak, aşırı kilolu Amerikalı çocuk sayısını azaltmada olumlu bir adım olabilir. Birçok sağlık uzmanı, çocuğunuzun en sevdiği yiyeceklerin bazılarındaki tatlılığı değiştirmek için aspartam gibi bir şeker yerine kullanılmasını önermektedir. FDA tarafından onaylanmadan önce tatlandırıcılar, çocuklar ve hamile kadınlar tarafından tüketilmeleri için güvenli olduklarından emin olmak için kapsamlı güvenlik testlerine tabi tutulur. Amerikan Diyetisyenler Derneği'ne göre, çocuklar Yemek Rehberi Piramidi ile tutarlı bir diyetin parçası olarak aspartamları güvenle tüketebilirler.

Atıştırmalıklar, enerji ve besin maddeleri sağlayan herhangi bir çocuğun diyetinin önemli bir parçasıdır.

Amerikan Diyetisyenler Derneği'nden kayıtlı diyetisyen ve Albert Einstein College of pediatrik beslenme uzmanı Keith Ayoob, “Zorluk, çocukların yüksek şekerli gıdalar üzerinde daha az ve Besin Yoğunluğu Piramidinden besleyici yoğun atıştırmalıklar üzerinde daha fazla atıştırmalarını sağlamaktır” diyor. New York'ta tıp. Az yağlı, şekersiz yoğurt, taze meyve, kuru üzüm ve diğer kuru meyveler, yüzde 100 meyve aperatifleri, şekersiz aromalı jelatin, azaltılmış şeker suyu ve şekersiz aromalı meyve suyu popları üzerinde “tatlı” atıştırmalık önerir. Su.

Beslenme uzmanları tatlı yiyeceklerin sağlıklı beslenmenin bir parçası olabileceği konusunda hemfikirdir. Anahtar ılımlılıktır - tatlı yiyeceklerin daha besleyici yoğun gıdaları kalabalıklaştırmamasını sağlamak için. Şeker ikameleri, fiziksel aktivite ve sağlıklı gıda seçenekleri ile birlikte kullanıldığında etkili kilo yönetimi araçları olarak hizmet etme potansiyeline sahiptir.

“ Güzellik Görenin Gözündedir. “


Alıntı

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı