Bildirimler
Temizle

Çocukların Daha Fazla Okumasını Sağlamak  

 

Legend
(@legend)
Admin Forum Owner
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 188
29 Nisan 2020 16:15  

Çocukların Daha Fazla Okumasını Sağlamak İçin Sesli Kitapları Kullanma

Çocuklarınızın daha fazla okumasını ister misiniz? Sesli kitaplar, çocukların doğal ve eğlenceli bir şekilde öğrenmeleri için yararlı ve eğlenceli bir yol olduğunu kanıtlamaktadır. Sınıfta gelmesi zor olan daha fazla dikkat ve odak gösterirler.

Hem öğretmenler hem de ebeveynler, “mp3 neslinin” ilgisini çekmek için sesli kitapları kullanıyor.

Bazı öğretmenler, öğrenmenin eğlenceli olabileceğini kabul etmekte zorluk çekse de, artan bir sayı, böyle bir yaklaşımın, İnternet, cep telefonları, kısa mesajlar ve oyun istasyonları olmayan bir dünyayı hiç tanımamış olan günümüz gençleri için öğrenmeyi daha ilginç hale getirebileceğini söylüyor. Aslında, çocukların kendilerine rağmen öğrenebileceklerini söylüyorlar.

Ses formatı gençleri cezbetmektedir, çünkü özellikle MP3 çalarlarına doğrudan bir kitap indirebildikleri için harika bir okuma alternatifi olarak kabul edilmektedir.

Sesli kitaplar, yenilikçi ve ilgi çekici şekillerde kullanılabilen, öğrenmeyi destekleyen ve günümüz neslinin dijital özelliklerine hitap eden zengin bir öğrenme ortamı sunmaktadır.

Ve bunu düşündüğünüzde, söylenen kelime insanların yüzyıllardır nasıl iletişim kurdukları ve öğrendikleri. Bu nedenle, günümüzün çocuklarıyla rezonansa giren yeni bir teknoloji ortaya çıktığında mantıklı olma eğilimindedir.

“Bu,“ okumayı ”daha ilginç kılıyor,” genç öğrencilerin yorumlarından bazıları. “Her zaman öğretmen konuşmasını dinlemek zorunda değilsiniz. Bütün gün bir kitaba bakmak zorunda değilsin. ”

Son on yıl boyunca ses endüstrisi, formatlar kasetlerden CD'lere ve şimdi dijital indirmelere taşınmış olsa bile muazzam bir büyüme yaşadı.

Çocukların sesli kitapları genel sesli kitap pazarının küçük bir bölümü olarak kalırken, genel bir endüstri trendinin ardından satışlar yıllar içinde artmaktadır ”diyor.

Sesli kitaplar, sınavlar için veya çok fazla bilgi almanız gereken durumlarda özellikle yararlıdır. Ayrıca yabancı dil öğrenmek gibi şeyleri çok daha kolay hale getirir.

Aslında, “Okuma Ülkesi Olmak” başlıklı Okuma Komisyonu raporu, “Okumada nihai başarı için gereken bilgiyi oluşturmak için tek ve en önemli etkinlik çocuklara yüksek sesle okumaktır” diyor.

Araştırmalar, sesli kitapların çocukların kelime dağarcıklarını artırmalarına ve daha fazla okuma akıcılığı geliştirmelerine yardımcı olduklarını, aksi takdirde ilgi göstermeyebilecekleri kitapları dinleyebildiklerini göstermektedir.

“ Güzellik Görenin Gözündedir. “


Alıntı

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı