Bildirimler
Temizle

Çocuğunuz On sekiz Yaşına Girince  

 

Legend
(@legend)
Admin Forum Owner
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 188
25 Nisan 2020 14:05  

Çocuğunuz On sekiz Yaşına Girince

Bence ebeveyn olarak, bazen çocuğumuzun onsekizinci doğum gününde büyülü bir şey olacağını düşünüyoruz. Gerçek şu ki, yatağa gittikleri aynı kişiyi uyandırıyorlar.

Kızım üniversiteye gittiğinde, üniversiteye gelmeden önce hiç% 100 özgürlüğe sahip olmayan öğrenci sayısının tamamen havaya uçurulduğunu itiraf ediyorum. Üniversiteye gidene kadar, bu çocuklara hala sokağa çıkma yasağı vardı, hala günlük olarak ödevlerinin yapılıp yapılmadığı sorulmuş, hala ödevlerini teslim etmedikleri takdirde evde sonuçları ile karşı karşıya kalmış ve hala birçok alanda izlenmiştir.

Eğer bütün gece dışarıda kalmanıza izin verilmemişse, yeni bir üniversite öğrencisinin okulda ilk haftalarını ne yaptığını düşünüyorsunuz? Onlar geceleri yukarı ve dışarı kalmak sonunda. Hiç uyanmanıza ve “Bugün okula gitmek istemiyorum” demenize izin verilmediyse, yeni bir üniversite öğrencisinin okulun ilk ayında ne yaptığını düşünüyorsunuz? Uyuyorlar ve derse katılmıyorlar.

Bir ebeveyn olarak inanıyorum, çocuklarımıza yukarıdaki özgürlüklere onlara rehberlik edebileceğimiz güvenli bir atmosferde izin vermek bizim işimiz. Örneğin, kızım lisede son sınıftayken, okul gecelerine çıkmasına izin verdim ve sokağa çıkma yasağı yoktu. Saat 2'de birkaç kez geldi ve okula gidemedi. Ona okul için bir not yazdım ve uyudu. Okul işini kaçırdı ve şimdi ertesi gün işi iki katına çıkardı. Hızla bunun yapmak için mükemmel bir seçim olmadığını buldu. Üniversitede, bir test, test veya büyük bir ödev varsa, böyle bir seçim yapmak çok daha yıkıcı olabilir.

Kızım, öğrenci akademik denetime alındıktan sonra üniversiteye ve öğrenciye gidene kadar akademik denetime aşina değildi. Çoğunlukla, ebeveynler öğrencinin bu sınıra yerleştirildiğini bilmemektedir, çünkü tüm ilişki okul ve öğrenci arasındadır. Ebeveynin tüm faturaları ödüyor olsa bile, ebeveynlerin artık sesi yoktur veya herhangi bir bildirim almazlar.

Konuştuğum ebeveynlerin çoğu aynı hedefe sahip. Çocuklarımızın bağımsız mutlu yetişkinler olmasını istiyoruz. Bu ancak kendi başlarına seçim yapmalarına izin verirsek olabilir.

Geri döndüğümde, genç olarak bazı kötü seçimler yaptığımı biliyorum. Ayrıca yetişkin olarak bazı kötü seçimler yaptım. O seçimlerden öğrendim ve bu seçimler bugün olduğum kişiye yol açtı. Ben seçimler yapmaya ve kişi olarak büyümeye devam ediyorum. Çocuklarımız için de aynı şeyi istemiyoruz?

Bu yüzden, açılış cümlemim on sekizinci doğum gününün sabahı büyülü bir şey olmadığını söylese de, biz ebeveynler olarak özgürlüğün bağımsız olmalarına izin vererek yetişkinliğe yardımcı olabiliriz.

“ Güzellik Görenin Gözündedir. “


Alıntı

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı