Bildirimler
Temizle

Çocuğumuza ne zaman öğretmeliyiz  

 

Legend
(@legend)
Admin Forum Owner
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 188
25 Nisan 2020 14:10  

Çocuğunuza okumayı ne zaman öğretmeye başlamalısınız?

Çocuğunuza okumayı öğretmeye başlamak ya da en azından erken okuryazarlık becerilerinin temelini atmak için asla erken değildir ve kesinlikle çok geç bırakılabilir!

Emin değilseniz bunu düşünün. İstatistiksel olarak, daha fazla Amerikalı çocuk, okumayı öğrenme sürecinden ebeveyn istismarından, kazalardan ve diğer tüm çocukluk hastalıkları ve bozukluklarından daha uzun süreli yaşam boyu zarar görmektedir. Tamamen ekonomik anlamda, okuma ile ilgili zorluklar ülkemize terör, suç ve uyuşturucu savaşından daha pahalıya mal olmaktadır.

Sosyo-ekonomik, ırksal ve etnik eşitsizliklerin sürdürülmesine önemli katkıda bulunarak okuma sorunları dünyamız için bir başka zorluktur. Ancak okuma ile mücadele eden sadece yoksul ve azınlık çocukları değildir. 2002 Ulusal Eğitimsel İlerleme Değerlendirmesi (NAEP) tarafından okunan ulusal rapor kartına göre, çocuklarımızın çoğu (% 64), onlara öğretme girişimimizin 12 yıl sonra bile okuma becerisine sahip değildir.

Bu endişe verici istatistikleri bilmeden bile okuma yeterliliğinin sadece akademik olarak değil hayatta da başarı için gerekli olduğunun farkındayız. Amerikan Öğretmenler Federal: “Okulda öğretilen ve okul çocukları tarafından öğrenilen başka hiçbir beceri okumaktan daha önemli değildir. Diğer tüm bilgilere açılan kapıdır. Öğrencilere üçüncü sınıfın sonuna kadar okumayı öğretmek, ilkokullara verilen en önemli görevdir. Erken sınıflarda kolaylıkla okumayı öğrenenler, yeni bilgiler inşa etmek için bir temele sahiptir. Yapmayanlar tekrarlanan hayal kırıklığı ve başarısızlık döngülerine mahkumdur. ”

Çocuklarımızın gelecekleri diğer tüm konulardan veya becerilerden daha fazla okumayı ne kadar iyi öğrendiklerine göre belirlenir.

Okuma kesinlikle esastır. O kadar sık ​​söylendi ki anlamsız hale geldi, ancak gerçeğini reddetmiyor. Toplumumuzda, dünyamızda okuyamama, çocukları okulda başarısızlığa sevk eder ve yetişkinleri iş ve yaşam fırsatlarının en düşük katmanına gönderir.

Ve son on yılda, risklerin daha da yükselemeyeceğini düşündüğümüzde, eğitim araştırma bulguları çocukların okumayı ne kadar iyi öğrendiklerinin başka, daha fazla yaşam şekillendirme sonuçları olduğunu keşfetti. Çoğu çocuk gelişiminde derin bir biçimlendirici aşamada okumayı öğrenmeye başlar. Okumayı öğrenmeye başladıkça soyut düşünmeyi de öğreniyorlar. Öğrenmeyi öğreniyorlar ve kim oldukları ve ne kadar iyi öğrendikleri hakkında duygusal olarak yüklü duygular yaşıyorlar.

Bu ne anlama geliyor? Okuma ile mücadele eden çocukların çoğu kendilerini suçluyor. Her gün, her hafta, her ay, her yıl okumayı öğrenme süreci, bu çocuklara kendilerinden utanmayı - zihinlerinden utanmayı - nasıl öğrendiklerinden utanmayı öğretir.

Ve üzücü gerçek şu ki, utanacak hiçbir şeyleri yok. ABD Eğitim Bakanlığı Eğitim Bakanlığı Sekreter Yardımcısı, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Dr. Grover Whitehurst'un (2003) dediği gibi: “Hemen hemen her çocuk için okuma başarısızlığı çocuğun başarısızlığı değildir; politika yapıcıların başarısızlığı, okulların başarısızlığı, öğretmenlerin başarısızlığı ve ebeveynlerin başarısızlığı. Sorunla başa çıkacaksak okumayı öğrenmenin ne anlama geldiğini ve başarısından kimin sorumlu olduğunu yeniden anlamamız gerekiyor. ”

Politika yapıcıların bir çözüm bulmasını beklemek ister misiniz? Onların olacağına inanıyor musunuz? Yoksa işinizi kendiniz üstlenerek doğru yapmayı mı tercih edersiniz?

Cevabımın ne olduğunu biliyorum, çünkü kardeşimin yaşam boyu zorluklarına şahitlik etmenin ilk elden hayatın erken dönemlerinde bir okuma mücadelesinin geri dönüşü olmayan bir etkisinin neler yapabileceğini biliyorum. Çocuğunuzu ömür boyu işaretleyebilir!

Çocuğunuzun erken okumayı öğrenebileceğini veya zorluk çekmeyeceğini vaat etmiyorum. Sonuçta, öğrenme güçlüğü çeken önemli sayıda çocuk var. Bu çocuklar mücadele edecek. Bununla birlikte, erken eğitim onların acılarını hafifletebilir ve mücadeleyi biraz daha kolay hale getirebilir. En azından çocuğunuza yardım etmek için elinizden geleni yaptığınızı bileceksiniz - ve çocuğunuz da bunu bilecektir. Bu çaba boşa harcanamaz!

Ve her eğitimciye bir başlangıç ​​yapıyorsunuz çünkü çocuğunuzun mizacını, güçlü yanlarını ve zayıf yönlerini biliyorsunuz. Çocuğunuzu öğretmeye başlamak için en donanımlı kişisiniz.

Böylece merkezi soruya geri dönüyoruz - çocuğunuzun okuma eğitimi ne zaman başlamalı? Geleneksel Amerikan Eğitim modelleri, bir çocuğa 7-9 yaş arasında okumayı öğretmeyi gerektirir. Açıkçası, yeni doğmuş bir bebeğe nasıl okunacağını öğretmeye başlayamayız. Ancak, başlangıçta çocuğunuzu daha güçlü bir okuyucu haline getirecek okuryazarlığın temelini atmak için bebeklik döneminde başlayabiliriz.

Okuryazarlık, bireyin işte, bireyin ailesinde ve toplumda çalışmak için gerekli yeterlilik düzeylerinde İngilizce okuma, yazma ve konuşma, hesaplama ve çözme becerisi olarak tanımlanır.

Çocuklarımızla evde yaptığımız basit şeylerin çoğu okuryazarlığın gelişimini destekler, böylece çocuğunuza okumayı öğretme sürecine aktif olarak başlamasanız bile çocuğunuzu daha okuryazar hale getirmeye çalışıyorsunuzdur. Bu, çocuğunuza okuma, tekerlemeler okuma ve şarkı söyleme gibi basit aktiviteleri içerir.

Peki ya daha aktif bir katılımcı olmak istiyorsanız? Yapabileceğiniz birçok şey var ve bu pahalı bir okuma programına yüzlerce dolar yatırmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Aslında çocuğunuza evde okumasını öğretmek için çok fazla para harcamanıza gerek yoktur ya da en azından çocuğunuzu okulda okumaya başlamak için iyi hazırlamanız gerekmez. Çoğu ebeveyn, bugün başlamak için evinizde ihtiyacınız olan araçlara sahiptir!

Bu yüzden, çocuğunuzun gelişimi ile çalışır ve öğrenmeyi eğlenceli ve ilginç ve zorlayıcı hale getirirseniz, başlamak için asla çok erken olmadığını vurgularım.

Bir eğitimci olarak temel stratejim öğrenme fırsatları yaratmak ve daha sonra öğrenebilmeleri için öğrencilerimin yolundan çıkmaktır. Öğrenme, katılımcıyla tam olarak ilgilenmesi gereken aktif bir deneyimdir. “Öğretirken” öğrencinin sadece öğrenme sürecine pasif olarak dahil olduğuna inanıyorum. Kendimi sınıfımdaki bir öğretmenden çok bir rehber ve kaynak olarak görüyorum. Bu yaklaşımı oğlumun eğitimiyle aldım ve çok başarılı oldu.

Evimizde çeşitli öğrenme oyuncaklarımız ve yardımlarımız var ve her gün (evde ve dışarıda) birçok ders var ama onu asla gerçeklere delmedim, hatta Flashcards kullanmadım.

Öğrenmeyi eğlenceli ve heyecan verici hale getirmenin yollarını bulabilirseniz - çocuğunuzun aslında sizinle yapmak istediği bir şey - o zaman en kısa zamanda başlayın.

Çocuğunuz yaşlandıkça kuru dersler, zihin uyuşukluğu yapan tekrar eden matkaplar ve sıkıcı dersler için bolca fırsata sahip olacak, oraya bile gitme. Öğrenmeyi eğlenceli ve işten çok oyun gibi yapamazsanız oraya bile gitmeyin. Çocuğunuzun eğitimini profesyonellere güvenin ve en iyisini umun. Unutmayın, orada çok sayıda harika öğretmen var, bu yüzden çocuğunuz müdahale etmeseniz bile başarısızlığa mahkum değil. Bununla birlikte, sistem bir başarı değildir ve işlem sırasında bir noktada çocuğunuz bundan olumsuz etkilenebilir! Bu yüzden çocuğumun eğitiminde aktif rol alıyorum.

“ Güzellik Görenin Gözündedir. “


Alıntı

Cevap yaz


İzin verilen maksimum dosya boyutu 25MB

 
Ön izleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı